среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Живот со предизвици“ по вторпат на Голем Кораб

vrv-mal-korab

Поврзани вести

На 7ми Септември, Недела, Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со Предизвици“ се приклучи по втор пат кон искачувањето на Голем Кораб по повод 8ми Септември, Денот на независноста на Македонија, во организација на Планинарскиот Клуб „Кораб“ под мотото „До врвот, за подобар живот!“.

Во име на пациентите со ретки болести, кои немаат третман, педесетина луѓе се пријавија во групата за искачување највисокиот врв во Македонија – Голем Кораб (2754 мнв).

„Живот со предизвици“ им благодари на сите учесници кои ја поддржуваат нашата цел – подобрување на животот на пациентите со ретки болести и подигнување на јавната свест во однос на ретките болести. И покрај дождот многумина го искачија врвот поставувајќи го знамето на здружението на врвот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести