петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Жолтицата се шири во градинките

zoltica

Последни вести

Осум нови случаи на заболени од жолтица биле пријавени вчера, меѓу кои има и еден средношколец, еден студент, двајца ученици од Шуто Оризари и едно дете од градинка во истата општина, информираат од Центарот за јавно здравје Скопје.

Другите заболени се од општините Чаир, Илинден, Бутел, а за прват е регистриран и случај и од општина Сопиште.

Со новите случаи од почетокот на епидемијата во Скопје со хепатит А се регистрирани вкупно 132 лица. Од Центарот за јавно здравје информираат дека нивни екипи се постојано на терен и вршат дополнителна дезинфекција во училиштата и домовите каде има заразнено по неколку членови од едно семејство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести