Спорт

ЖРК Вардар се засилува со данска репрезентативка

ЖРК Вардар се засилува со данска репрезентативка

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција, Вардар следната сезона во своите редови ќе ја има Кристина Кристијансен.

25-годишната Кристијансен настапува на централната бековска позиција. Таа е стандардна данска репрезентативка и актуелен играч на Холстебрo, каде ќе остане до крајот на сезоната.

Ова е првото засилување за „црвено-црните“ по доаѓањето на новиот член на стручниот штаб, Данецот Јан Питлик.

Се очекува Вардар во следниот период да договори упте некое засилување.