вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Жил Бјанки ќе биде погребан во родната Ница

Формула 1 возачот Жил Бјанки вчера почина по повредите здобиени за време на ланската трка за Големата награда на Јапонија.

Погребот на Жил Бјанки ќе биде во неговиот роден град Ница

Погребот на Жил Бјанки ќе биде во неговиот роден град Ница

Поврзани вести

Неговото семејство денеска објави дека погребот ќе биде одржан во вторник во неговиот роден град Ница. Комеморацијата ќе биде одржана во катедралата Сент Репарате.

Младиот 25-годишен Французин повеќе од девет месеци беше во кома по здобиените тешки повреди на главата откако со болидот на Марусија (сега Мејнор) излета од патеката „Сузука“ и удри во сервисен багер.

Најчитани вести