четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѕирнете во помалку познатата историја на Југославија

Сите 150.000 фотографии од фото- архивата на Музејот на историјата на Југославија, кои што во најголем дел се непознати на пошироката јавност, од 27-ми ноември се достапни на Интернет.

tito loren

Поврзани вести

Фотографиите се на четирите фотографи од Кабинетот на претседателот на СФРЈ во период од 1947-та до 1980-та година, на 1.083 локации во 93 држави.

„Благодарение на овој проект, се отстранува опасноста од уништување на архивата и воведување на рестрикции за нејзино користење, бидејќи до денеска секоја работа подразбираше физички контакт со фотографиите“, вели Неда Кнежевиќ, директорка на овој музеј, кој што има повеќе од 100.000 посетители годишно.

Он лајн базата може да се пребарува по датуми, настани, личности и земји, а нејзините посетители имаат прилика да учествуваат во потполнување на информиациите за историјата со „тагнување“ на фотографии и додавање на поврзани вести.

„Нашето општество станува дигитално. Горди сме што придонесовме да се сочува не само културното богатство туку да го направиме лесно достапен за сите“, вели Марија Вујаниќ, менаџер на на корпоративни комуникации на компанијата „Теленор“.

Фотографиите сведочат за бројните патувања на Јосип Броз Тито на кои има средби со држави и влади, средби со светски познати личности од различни професии, како и ситуации од неговиот секојдневен живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести