петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Жителите на Страчинци задоволни од санацијата

stracinci1-640x480

Поврзани вести

Жителите од селото Страчинци кое е едно од погодените од силното невреме кое го зафати Скопје и околината велат дека се задоволни од работата на надлежните и санацијата на штетите. Според нив со слога и координација сè се решава.

Нив денес ги посети претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и градоначалникот Тони Трајковски.

stracinci2

-Тоа што го ветивте се исполни. Мислевме дека за 30 дена нема да можеме да влеземе во куќите, а се се расчисти за три дена, истакна претседателот на месната заедница.

Воедно во селото, кај училиштето е покриена дупката која се закануаше да го сруши истото.

stracinci

Дополнително комисија за проценка на штети и земјоделие е на терен во Страчинци каде врши увид.

Министерот Мисајловски информираше дека досега 1.200 проценки се извршени од над 40 тимови кои работат на терен, а активно ангажирани се и 300 градежни машини.

Најчитани вести