Спорт

Златко Мојсоски се сели во Зомимак М или Пелистер ?

Златко Мојсоски се сели во Зомимак М или Пелистер ?

Десно крило на акедонскиот ракоетен шапион Металург Златко Мојсоски по неколку сезони минати во клубот ќе бара нова средина, откако не доби продолжување на договорот. Нова дестинација на Мојсоски би требало да биде Зомимак М или Пелистер.

Двете екипи би биле добро место за одржување на формата, зашто со играњето Мојсоски пак ќе биде во фокусот на вниманието на селекторот Ивица Обрван за претстојното СП во Катар.
Лани, Мојсоски исто така беше на тенок лед, па имаше и варијанта да замине во тренерските води, но доби продолжување на договорот за уште една сезона. Овојпат неговата позиција ја доби Србинот Дарко Ѓукиќ кој наскоро треба да го официјализира потписот, откако доби раскин со неговиот сегашен клуб Железничар.