вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

„Златна мачка“ за краткиот филм „Борба за смрт“

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ по сценарио и во режија на Елеонора Венинова доби награда „Златна мачка“ за втор најдобар филм во меѓународна конкуренција на Филмскиот фестивал за краток филм во Измир, Турција. Ова е втора награда за филмот откако во септември ја освои Специјалната награда за најдобра машка улога на филмскиот фестивал во Драма, Грција.

Поврзани вести

Публиката одлично реагираше на филмот. Она што ги плени е едноставноста на приказната, хуморот, но и апсурдноста на самата ситуација со која се поистоветуваат гледачите од различни земји и култури, изјави продуцентот на филмот Гоце Кралевски, кој ја прими наградата во Измир.

133439706

Се работи за парадоксална драма во која двајца старци се расправаат за последното гробно место во едно запустено македонско село. Филмот се  снимаше минатото лето во мариовското село Кален. Досега е прикажан на дваесетина фестивали низ светот, а е селектиран и во официјална конкуренција на уште три – во Шпанија, Колумбија и во Индија.

Главните улоги ги играат актерите Мите Грозданов и Илија Струмениковски, а директор на фотографија е Димо Попов. Филмот е снимен во продукција на „ДНФ филмс“ и поддржан од Агенција за филм на РМ и од „Канал 5“.

Најчитани вести