четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Златна зора остана без државно субвенционирање

Државното субвенционирање на Златна зора беше замрзнато во 2013 година, кога се откри скандалот дека лидерот и дел од членството се припадници на организирана криминална група.

zlatna-zora-500

Поврзани вести

Ултрадесничарската грчка политичка партија Златна зора ќе остане без државно финансирање, бидејќи Државниот совет на Грција го отфрли барањето против прекратувањето на нејзиното финансирање. Државното субвенционирање на Златна зора беше замрзнато во 2013 година, кога се откри скандалот дека лидерот и дел од членството се припадници на организирана криминална група.

За истото обвинение, четири на пратеници на Златна зора им беше одземен имунитетот и врз нив започна спроведување на судска истрага.

Грчката полиција ја прошири истрагата врз членовите на Златна зора во септември 2013 година, кога на плоштадот во Атина беше убиен еден музичар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести