вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Златна Зора“ сепак ќе учествува на изборите за Европскиот парламент

Одлуката на судот доаѓа наспроти повиците организацијата да биде забраната, додека нејзиниот лидер Никос Михалолиакос и голем број други нејзини високи претставници се во затвор пред почетокот на судскиот процес против нив за членство во криминална организација, убиство, пожар, изнуда и други злосторства.

zlatna zora

Последни вести

Врховниот суд на Грција дозволи крајнодесничарската партија „Златна зора“ да учествува на европските избори закажани кон крајот на овој месец.

Одлуката на судот доаѓа наспроти повиците организацијата да биде забраната, додека нејзиниот лидер Никос Михалолиакос и голем број други нејзини високи претставници се во затвор пред почетокот на судскиот процес против нив за членство во криминална организација, убиство, пожар, изнуда и други злосторства.

Врховниот суд на Грција одобри 43 партии, што ќе учествуваат на изборите за Европскиот парламент закажани во земјата за 25 мај. Постапката во принцип е рутинска, но граѓани побараа Златна зора да биде исклучена од учество на изборите, бидејќи нејзините лидери се под истрага за серија напади врз имигранти и политички противници.

Се очекува крајноседничарската партија да се претстави добро на изборите за Европскиот парламент, кои во Грција ќе бидат спроведени истовремено со локалните избори во земјата.

Крајноседничарската грчка партија,  за првпат влезе во парламентот во 2012 година, по незадоволството од масовната невработеност и приливот на илегални имигранти во земјата

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести