понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Златната палма за турската драма „Зимски сон“

Поради одржување на европските избори, наместо традиционално во недела, 25 мај, овогодинешниот 67. фестивал во Кан е одржан еден ден порано.

serija500

Поврзани вести

Главната награда на овогодинешниот 67. Меѓународен филсмки фестивал во Кан „Златна палма“ ја освои турската драма „Зимски сон“ (Winter sleep) на Нури Билге Џејлан.

Наградата за најдобар режисер отиде во рацете на Венет Милер за „Foxcatcher“, за најдобра актерка Џулијан Мур за улогата во филмот „Мaps to the Stars“ на Дејвид Кроненберг, додека за најдобaр актер е прогласен Тимоти Спал за улогата во филмот „Мr. Turner“ на Мајк Ли.

Награда за најдобро сценарио припадна на Андреј Звјагинтцев и Олег Негин за филмот „Leviathan”.

Наградата на жирито припадна на филмот „Mommy“ на Хавиер Долан и „Goodbye to the Language” на Жан Лик Годар.

Гран при на Канскиот фестивал освои филмот „The Wonders“ на Алис Рорвахер.

Поради одржување на европските избори, наместо традиционално во недела, 25 мај, овогодинешниот 67. фестивал во Кан е одржан еден ден порано.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести