понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Зои Констандопулу од Сириза нов претседател на Грчкиот парламент

zoi

Последни вести

Грчкиот парламент денеска ја избра со тајно гласање за претседател пратничката од Коалицијата на радикалната левица Сириза Зои Констандопулу, јави ТАСС, пренесе МИА.

Зои Констандопулу е единствениот кандидат. Таа беше предложена од премиерот и лидер на Сириза Алексис Ципрас.

Констандопулу е адвокат по човекови права. Таа со 38 години е најмладиот претседател на грчкиот парламент досега, јави ДПА.

Во новиот 300-члениот еднодомен грчки парламент се претставени седум партии. Во него 135 пратеници се избрани по првпат. Меѓу нив 69 се жени, што е пет повеќе во споредба со составот на парламентот во 2012 година.

фото: makeleio.gr

Најчитани вести