понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Зоран Џорлев ја претстави својата „Македонска душа“

dzorlev

Поврзани вести

Со прекрасниот звук на виолината, тамбурата, кавалот и гајдата, вчеравечер на Културното лето „Три Круши“  премиерно беше презентиран на граѓаните на општина Кисела Вода новиот проект на маестро Зоран Џорлев  „Македонска душа“. Тој заедно со својот кварет ги изведоа едни од најубавите македонски изворни песни, и тоа: „Параходот“ , „Дафино вино“ , „Јовано Јованке“ , „Не си го продавај Кољо“ , итн.

Бројни аплаузи, позитивни критики од публиката доби одличната Бајса Арифовска, мултиинструменталист, која на публиката на „Три Круши“ им се претстави на повеќе инструменти, почнувајќи од звукот на кавалот, преку тамбурата, гајдата, виолината и клавијатурите.

Во квартетот „Македоска душа“ покрај маестро Зоран Џорлев и Бајса Арифовска, настапија и Ратко Даутовски на удиралки и Наско Џорлев на тамбура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести