недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Зошто изневеруваат жените, а зошто мажите?

Мажите повеќе изневеруваат поради физичка привлечност, додека жените се впуштаат поради емотивни причини.

neverstvo

Поврзани вести

За неверството подеднакво се виновни и мажите и жените.Но ако подобро се размисли за причините, многу врски можат да бидат спасени.

Според истражувањето на британскиот портал за пронаоѓање на партнери, „Елит сингл“ најголем дел од мажите не знаат зошто изневеруваат.Истиот одговор го дале и една третина од жените кои учевствувале во истражувањето кое опфатило 667 мажи и жени.

Оние кои пак знаат зошто тоа го прават, најчесто одговориле дека сакаат да пробаат секс со некој друг (28 отсто), дека во врската им е здодевно одговриле 25 отсто и 12 отсто одговориле дека се вљубиле во друго лице. Најмалку жени и мажи се впуштаат во неверство за да се осветат на партнерот кој ги изневерил.

Овие резултати открија дека мажите повеќе изневеруваат поради физичка привлечност, додека жените се впуштаат поради емотивни причини. Жените не би поминале преку емотивното, а мажите преку физичкото неверство.

Но, не само проблемите во врска се причина за неверства. Некои изневеруваат поради биолошки фактори како ниво на хормони или културолошки, поради постојаната изложеност на сексуални содржини на ТВ програма или интернет.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести