сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Зошто мажите заспиваат веднаш по сексот?

Сите мажи по оргазмот дожиувуваат период кога се умртвени и ништо не може да ги подигне па дури ни нова тура на секс

man-sleep-sex

Поврзани вести

Колку и да ве нервира грозната навика на вашиот партнер, веднаш по водењето љубов да се сврти на другата страна и да зарчи на цел глас, знајте дека не можете против себе. Науката тоа го потврдила.

Машкиот мозок е генетски програмиран така што веднаш по завршената работа да го исклучи телото и да го испрати на заслужен одмор. По потрошувањето на сексуалните хормони, започнуваат да се лачат хормоните на задоволство окситоцин и серотонин.

„Хемијата на машкиот организам во потполност се менува по ејакулација. Ја отпушта супстанцата пролактин која силно влијае на телото и на психата, така што тој се чувствува ужасно уморно,“ објаснува Дејвид Мекензи сексолог во Универзитетот во Ванкувер.

Сите мажи по оргазмот дожиувуваат период кога се умртвени и ништо не може да ги подигне, па дури ни нова тура на секс.Кај жените е поразлично, тие можат да доживеат повеќекратен оргазам еден по друг, без пауза. Затоа не можат да ги разберат партнерите кои по сексуалниот чин, сакаат одмор.

Ако мажот сака да и удоволи на својата сакана и уште некое време по сексот поминуваат будни, зборувајќи и галејќи се, со малку напор и волја ќе биде во состојба да го оствари. Стручњаците советуваат да се напијат кафе или чај пред  да заминат во спалната соба, а по сексот да земат разладен овошен пијалок, најдобро од грејпфрут. Исто така се препорачува заедничко туширање со млака или студена вода веднаш по сексот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести