Магазин

Зошто треба да јадете диња секој ден?

Зошто треба да јадете диња секој ден?

Доколку многу сакате диња, тогаш овие 3 факти ќе ве израдуваат и ќе ве натераат уште повеќе да уживате во нејзиниот вкус во текот на летните денови.

Дињата содржи големо количество вода, а релативно малку калории, па затоа е добра за диетална исхрана, како диуретик за чистење на организмот.

Една порција диња од 150 грама содржи:

53 калории, 0,3 грама масти, 13 грама јаглен-хидрати, 1,4 грама влакна, 30% од дневната количина на витаминот А, 78 % од дневната количина на витамин Ц.

Дињата исто така изобилува со антиоксиданси и бета каротен што пружаат заштита од низа болести – од обична настинка па се до рак. Со оглед на тоа што 90 до 95 отсто од нејзиниот состав е вода, таа е идеална за хидратација за време на етните денови.

Семките што исто така се јадат, содржат протеини, влакна и и омега 3 масни киселини во облик на алфа – линоленски киселини.

За лековитото дејство на дињата прочитајте повеќе на следната страна: