Спорт

ЖРК Вардар победи на гостувањето во Букурешт

ЖРК Вардар победи на гостувањето во Букурешт
ЖРК Вардар победи на гостувањето во Букурешт
Ракометарките на ЖРК Вардар вечерва остварија важна победа на гостувањето во Романија во дуелот од 8.коло од ракометната Лига на шампионите. ЖРК Вардар постигна победа над Букурешт со 30:25 и со 10 бодови се зацврсти на третото место на табелата во групата 2.

Во првиот дел освен водството од 1:0 и нерешениот резултат 1:1 домашната екипа немаше позитивен резултат бидејќи ЖРК Вардар постигна пет голови и поведе со 5:1 во осмата минута. Букурешт успеа да намали на 5:4, но „вардарки“ брзо дојдоа и до предност од пет голови (11:6). ЖРК Вардар имаше во два наврати и седум голови разлика (16:9 и 17:10) , а на полувремето резултатот беше 17:11 за македонскиот првак.

Романската екипа во три наврати успеа да намали на три разлика (17:20, 20:23 и 22:25), а во тие моменти одлични на голот на двете екипи беа Оливеира Песоа (Букурешт) и Амадин Лејно (Вардар). До крајот на натпреварот ЖРК Вардар без поголеми проблеми ја зачува разликата од 3-5 голови разлика и оствари победа важна за обезбедување на третата позиција во групата 2.

Најефикасни на дуелот беа Андреа Лекиќ со 9 голови и Андреа Пенезиќ со 7 (6 во првиот дел).

Табела: Будуќност 13 бодови, Ѓер 11, ЖРК Вардар 10, Букурешт 7, Митјиланд 5, Савехоф 2.