вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Звуци на Чаршијата“ по шести пат

carsija1-630x358

Последни вести

Традиционално, по 6-ти пат и годинава од 22 до 26 септември ќе се одржи интернационалната, мултикултурна, мултиетничка манифестација „Звуци на Чаршијата“ на локација – Стара чаршија во Скопје. На истата ќе биде презентирана богата културно – уметничка и забавна програма – изложби, музика, концерти на рок групи, фолклорни друштва и други учесници од различни националности и етнички групи од Македонија и странство.

Целта на истата е оживување на оваа прекрасна локација од градот и меѓусебно запознавање  на различни  народи,  националности и етнички групи. Богатство е да се живее во мултиетничка држава со различни култури и обичаи. Колку повеќе се запознаваме, сите ние, со различните култури и обичаи, побогати сме и потолерантни едни кон други.

Интересот кај публиката за оваа манифестација од година на година расте се повеќе, што збори за оправданоста и потребата таа и во иднина традиционално да се одржува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести