12 жртви на несреќата на полскиот автобус во Хрватска, верници оделе на аџилак во Меѓугорје

Дванаесет лица загинаа откако автобус со полски аџии утрово излетал од патот во Хрватска и завршил во канал. Сите 32 преживеани патници се повредени, од кои 19 потешко. Првично беше објавено дека загинале 11 лица, но уште едно лице починало подоцна во болница. На патувањето, организирано од католичката група „Братство на Свети Јосиф“, се и тројца свештеници и шест калуѓерки. Тие патуваа за Меѓугорје, католичко светилиште во Босна.

Полското Министерство за надворешни работи (МНР) соопшти дека возачот не е меѓу загинатите, но тоа допрва треба да се потврди. Сите патници се возрасни Полјаци, соопшти полското МНР. Сите се аџии главно од Радом и Соколов во покраината Масовија, која е исто така дом на полскиот главен град Варшава.

Несреќата се случила околу 05:40 часот по локално време кога автобусот со кој се превезувале излетал од патот А4 меѓу Јарек Бишашки и Подворец, североисточно од Загреб. Полскиот министер за правда и јавен обвинител му наложија на Обвинителството во Варшава да започне истрага за причините за трагедијата, а двајца полски министри се упатeни во Хрватска по несреќата.

„Некои од повредените патници се борат за живот“, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изрази сочувство до семејствата на жртвите, додавајќи во објава на Твитер дека итните служби прават се што можат за да помогнат.

Аџилакот во малиот град Меѓугорје е многу популарен во Полска, по извештаите дека локалните деца таму виделе визија на Дева Марија во 1980-тите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.