Доказ дека рускиот авион не влегол во воздшниот простор на Турција (ВИДЕО)

Доказ дека рускиот авион не влегол во воздшниот простор на Турција (ВИДЕО)
Доказ дека рускиот авион не влегол во воздшниот простор на Турција (ВИДЕО)

Руското Министерство за одбрана објави снимка која докажува дека рускиот борбен авион, кои го соборија турски авиони во Сирија, никогаш не го напуштил сирискиот водушен простор.

Турција нападот на рускиот авион го оправда со тврдењето дека рускиот авион 17 секунди бил во воздушниот простор на Турција.

Како што пренесува Спутњик, податоците кои ги објавило руското Министерство за одбрана, покажуваат дека Су-24 ниту во еден момент не влегол во воздушниот простор и дека е нападнат додека изведувал легитимни маневринад Сирија.

Руските власти потврдија дека еден од пилотите е убиен, а рускиот амбасадор во Франција истакна дека другиот пилот е спасен од сиријската армија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.