Претседателот на Мавританија го прекинал фудбалскиот Суперкуп

Имено, како што пренесува “Газета”, претседателот на државата Мохамед Оулд Абдел Азиз во 63-та минута, при резултат 1:1 наредил да се прекине натпреварот бидејќи му било здодевно.

Тој побарал од судијата мечот да биде решен преку изведување на пенали, а главниот арбитер морал да ја послуша наредбата, по што им објаснил на играчите дека мора и тие да се однесуваат онака како што бара шефот на државата.

По изведувањето на пенали трофејот го освои тимот на Тевраг Зеина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.