20 години подоцна – како нелегалната инвазија на Ирак им врати на САД?

Пред 20 години светот го потресе еден од најголемите геополитички настани на овој век. Утрото на 20 март 2003 година, САД официјално ја започнаа својата нелегална инвазија на Ирак. Образложението се засноваше на наводните врски на ирачкиот претседател Садам Хусеин со терористите и разузнавачките информации во врска со присуството на оружје за масовно уништување во Ирак. Сепак, двете тврдења се покажаа како лажни и подоцна беа побиени.

Руските политички аналитичари веруваат дека вистинските причини зад инвазијата на Ирак вклучуваат желба за контрола над нафтените полиња, наивната надеж за создавање „демократија“ на Блискиот исток и демонстрација на „борбата против тероризмот“ на САД.
Ниту една од овие цели не беше постигната, но тешките последици од потфатот се очигледни.

Причините зад инвазијата

Вашингтон првично ја нарече својата операција „Шок и стравопочит“, но подоцна ја преименуваше во „Операција Слобода на Ирак“. Официјален Багдад го нарече „Харб ал-Хавасим“ (Последна војна).

Американското општество беше внимателно подготвено за војната во текот на неколку години. На 30 јануари 2002 година, тогашниот претседател Џорџ В. Буш првпат го употреби изразот „оска на злото“ во своето обраќање за состојбата на Унијата кога се осврна на Северна Кореја, Иран и Ирак. Во февруари истата година, американскиот државен секретар Колин Пауел јавно разговараше за потенцијална промена на режимот во Багдад.

Тимот на Буш изјави дека една од нивните главни цели во Ирак е борбата против тероризмот, која започна по терористичките напади на 11 септември 2001 година. Американската влада тврдеше дека терористичката организација Ал Каеда на Осама Бин Ладен е одговорна и дека била поддржана од тогашниот ирачки претседател Садам Хусеин. Меѓутоа, на 9 септември 2006 година, Сенатот на САД објави извештај кој докажува дека Хусеин немал никакви врски со Ал Каеда. Освен тоа, како што покажа извештајот, тој „се обидел, иако неуспешно“, да го пронајде и фати ирачкиот терористички лидер Абу Мусаб ал-Заркави.

Друга причина за инвазијата беше наводниот развој на оружје за масовно уништување во Ирак. На состанокот на Советот за безбедност на ОН на 5 февруари 2003 година, Колин Пауел покажа епрувета со бел прав за која тврдеше дека има примероци од хемиско оружје пронајдени во земјата. Но, и овој „доказ“ се покажа дека е лажен. На 6 октомври 2004 година, Групата за истражување на Ирак, составена од 1.400 американски, британски и австралиски експерти за оружје, утврди дека до 2003 година земјата „немала програми за нуклеарно, хемиско или бактериолошко оружје, ниту арсенали за оружје за масовно уништување.

Со други зборови, двете обвинувања кои требаше да ја оправдаат американската воена интервенција се покажаа како лажни. Како што објаснува Андреј Чупригин, виш предавач на Факултетот за азиски студии HSE, вистинската причина зад нелегалната инвазија беше тоа што „војната против тероризмот“ што ја прогласи Буш во 2001 година не даде видливи резултати до 2003 година.

„До 2003 година, САД потрошија огромна сума пари и изгубија воен персонал, но сè уште немаше ништо опипливо да им покаже на гласачите – немаше победа над теророт. Се чини дека Ирак и Садам Хусеин беа избрани за жртвени јарци со цел да извојуваат славна победа и да им ја претстават на гласачите. И токму тоа се случи“, изјави Чупригин за RT.

Тој верува дека главната политичка грешка на Хусеин – инвазијата на Кувајт во 1990 година – го направила цел на САД. „Тој се постави и стана погодна мета за Американците, кои сакаа да убијат две птици со еден камен: да покажат победа во војната против тероризмот со етикетирање на Хусеин како терористички соучесник, а исто така да и помогнат на нивниот сојузник, Саудиска Арабија“.

Инвазијата на Ирак ги откри вистинските цели на војната против тероризмот, смета Владимир Василиев, главен истражувач во Институтот за американски и канадски студии на Руската академија на науките. Според неговото мислење, САД беа главно загрижени за воспоставување контрола врз нафтените полиња на Блискиот Исток.

„Тие сакаа да имаат контрола врз глобалниот пазар, врз цената на енергијата и нафтата. Сакаа да направат голем профит и директно да влијаат на глобалниот енергетски пазар. Американските енергетски монополи беа главните спонзори на Републиканската партија во тоа време“, изјави тој за RT.

Василиев, исто така, рече дека САД сакаат Ирак да стане еден вид „излог на демократија“, земја од западен тип на Блискиот Исток. Вашингтон се надеваше дека овие идеи подоцна ќе се шират на запад и исток од Ирак и ќе влијаат врз Сирија и другите земји.

Блиските односи меѓу САД и Израел можеби одиграа важна улога во ирачката операција, истакна Василиев. Под водство на Хусеин, Ирак тогаш се сметаше за една од главните закани за националната безбедност на Израел.

Садам Хусеин
Садам Хусеин

Воената кампања

Заедничката операција на американските и британските трупи против Ирак не беше санкционирана од Советот за безбедност на ОН. Пауел изјави дека владите на 45 држави директно или индиректно ги поддржуваат САД, а 30 држави безусловно ја поддржуваат целта на Америка за соборување на Хусеин.

Операцијата беше предводена од Здружената централна команда (ЗКЦ) на вооружените сили на САД. Група од 280.000 војници на американски и британски војници учествуваа во борбите во зоната на Персискиот Залив. Воздухопловните сили беа опремени со над 700 борбени авиони. Коалицијата имаше над 800 американски тенкови М-1 Абрамс, околу 120 британски тенкови Челинџер, над 600 американски оклопни возила М-2/М-3 Бредли и околу 150 оклопни возила британски Вориор.

Ирачката армија броеше 389.000 војници, 40-60.000 паравоени и полициски формации и 650.000 резервисти. Беше вооружен со околу 2.500 тенкови, 1.500 пешадиски борбени возила БМП-1 и БМП-2 и околу 2.000 артилериски парчиња со калибар над 100 мм. Ирак имаше околу 300 борбени авиони (главно Mirage F-1EQ, MiG-29, MiG-25, MiG-23 и MiG-21), 100 борбени хеликоптери и 300 транспортни хеликоптери.

САД ја започнаа својата операција со изолирани напади врз стратешки важни воени цели и владини објекти во Багдад, користејќи крстосувачки ракети базирани на море и прецизно наведувана муниција. На Американците им требаа 20 дена да го освојат главниот град. Багдад беше окупиран на 9 април, по што следеа два од најголемите градови во Ирак, Киркук и Мосул, на 10 и 11 април.

На 1 мај 2003 година, американскиот претседател го објави крајот на непријателствата и почетокот на воената окупација на Ирак. Дури во ноември 2008 година, ирачката влада и парламент, кои всушност беа инсталирани од Вашингтон, го одобрија договорот за повлекување на американските трупи и регулирање на нивниот привремен престој на ирачка територија. Во зимата 2009 година, кога Барак Обама беше избран за претседател на САД, 90.000 војници беа повлечени од Ирак. На 31 август 2010 година, Обама објави крај на активната фаза на воената операција. Последната колона американски војници го напушти Ирак на 18 декември 2011 година.

Ирак повеќе не постои

Американската инвазија резултираше со соборување на владата на Хусеин. Во 2006 година, тој беше прогласен за виновен за убиство на 148 шиити и беше осуден на смрт со бесење.

Чупригин смета дека Ирак престанал да постои како обединета држава по американската инвазија. Земјата се распадна на различни региони контролирани од непријателски политички сили. До денес нема крај на конфронтацијата.

Новиот ирачки Устав беше усвоен во 2005 година. Тој го прогласи Ирак за демократска федерална парламентарна република, одобри автономно управување во северните и јужните региони на земјата и ја прераспредели моќта во корист на шиитите и Курдите.

„Ирак изгледа дека е обединета држава, но тоа навистина не е така. Мислењата се различни дали таа ќе остане обединета или, како што рекоа многу експерти пред неколку години, ќе се распадне на две или дури три територии – шиитски, сунитски и курдски“, рече Чупригин.

Тероризам и безброј жртви

Најголемите глобални последици од американската интервенција го вклучуваат формирањето на Исламска држава (ИД, порано ИСИС) во Сирија и Ирак – која во воена и економска смисла стана најмоќната терористичка организација во светот. Како што забележува Василиев, ИД првично била составена од поранешни офицери на армијата на Хусеин кои му останале лојални. Исламистите ги гледаа САД како окупатори и организираа бројни напади против американските трупи во Ирак.

Во годините што следеа, стотици илјади луѓе станаа жртви на воената инвазија, тероризмот и граѓанската војна меѓу шиитите и сунитите. Сè уште не се знае точно колку луѓе загинале за време на осумте години од американската операција во Ирак. Невладината организација Iraq Body Count (IBC) тврди дека до летото 2010 година, бројот на загинати цивили се движел од 97.000 до 106.000 луѓе. Други проценки наведуваат дека речиси половина милион Ирачани загинале како резултат на борбите од 2003 до 2011 година. Според Пентагон, загубите на американските војници изнесувале 4.487 луѓе, а 66 војници загинале во Ирак по завршувањето на операцијата.

Во 2015 година, ирачкиот вицепремиер Салех ал-Мутлак изјави дека бројот на внатрешно раселени лица во земјата надмина 3 милиони луѓе.

Хјуман рајтс воч, исто така, забележа дека во областите ослободени од ИСИС е формиран систем на колективно казнување против семејствата осомничени за припадност со исламистите.

Американско фијаско

„Ирачката операција заврши со тотално фијаско од сите аспекти“, рече Василиев.

Тој тврди дека САД не успеале во својата крстоносна војна против исламскиот свет, така што изборот на Обама бил важен не само од гледна точка на антивоеното движење во САД, туку и во поглед на „проширување на маслиново гранче во исламскиот свет“.

Вашингтон не успеа да создаде „излог на демократија“ во Ирак што би можеле да го имитираат другите земји од Персискиот Залив. Пропадна и обидот Ирак да се искористи како упориште за решавање на други геополитички прашања, вклучително и борбата против Иран.

Згора на тоа, Василиев смета дека кога американската енергетска политика се смени, претходните пресметки во врска со контролата врз нафтените ресурси веќе не беа оправдани.

„Причината за фијаското беше тоа што, од американска гледна точка, неолибералниот светски поредок што ја освои Европа во 1990-тите може да се примени и на Блискиот Исток. Но, ова не беше предодредено да се оствари“, рече Василиев.

На крајот, инвазијата на Ирак сврте многу светски лидери против САД.

„Се појави моќен антиамерикански бран. Никогаш не бил толку силен како во првата деценија на 21 век. Германија и Франција, заедно со Русија, се изјаснија против дејствијата на САД“, објасни тој.

Сепак, Василиев додаде дека европската „вакцина против Америка“ набрзо згасна, а негативните аспекти на американската инвазија постепено исчезнаа од меморијата со заминувањето на Џорџ В. Буш и изборот на Барак Обама.

Лидија Мисник, новинарка од Москва фокусирана на политиката, социологијата и меѓународните односи

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.