223 нови случаи на Kовид-19, починати 4 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.365 тестови, а регистрирани се 223 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 131, Прилеп – 19, Битола – 15, Тетово – 11, Куманово и Велес – по 7, Штип, Неготино и Ресен – по 4, Кичево, Струга и Кратово – по 3, Гостивар, Охрид и Свети Николе – по 2, Кавадарци, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (223), регистрирана е 37 реинфекција.

Регистрирани сe 174 оздравени пациенти од: Скопје – 128, Кавадарци и Гевгелија – по 7, Куманово – 6, Битола и Велес – по 4, Ресен и Крива Паланка – по 3, Гостивар и Неготино – по 2, Штип, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: две починати лица од Скопје (74г и 75г) и едно починато лице од Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Тетово (78г). Починатиот е пријавен на 24.02.2022. Пријавеното лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.365 тестови преку: ИЈЗ-137, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–95, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-64, Биотек-72, Систина-30, лабораторија Лаор-120, Синлаб-10, Ремедика-3, Плодност-15, Генеа-4, Никоб Лаб-180, ВФВ Медикал-82, Ели Медика-17, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.235.

Досега во земјата се направени вкупно 1.906.808 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.642, бројот на оздравени пациенти е 287.692, на починати е 9.079 а бројот на активни случаи изнесува 2.871.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 139819, Активни 1546

Куманово 16303, Активни 137

Битола 14351, Активни 166

Прилеп 13668, Активни 169

Тетово 13343, Активни 94

Кавадарци 10198, Активни 100

Велес 9507, Активни 113

Гостивар 9457, Активни 48

Охрид 8538, Активни 61

Струмица 7919, Активни 29

Штип 7919, Активни 36

Кичево 5449, Активни 60

Кочани 4982, Активни 20

Струга 4655, Активни 30

Гевгелија 4278, Активни 48

Неготино 3620, Активни 34

Свети Николе 2606, Активни 11

Ресен 2610, Активни 45

Радовиш 2479, Активни 10

Крива Паланка 2381, Активни 22

Делчево 1900, Активни 9

Дебар 1645, Активни 12

Берово 1628, Активни 4

Валандово 1459, Активни 3

Виница 1350, Активни 5

Пробиштип 1259, Активни 6

Богданци 1002, Активни 9

Кратово 941, Активни 11

Крушево 908, Активни 4

Демир Хисар 814, Активни 11

Македонски Брод 731, Активни 4

Демир Капија 581, Активни 8

Македонска Каменица 521, Активни 4

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 1