31 починат и 824 новозаболени од коронавирусот

94

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на ковид-19. Пријавени се вкупно 31 починато лице и регистрирани се 682 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство.

Од новозаболените во Скопје се 313, Куманово 75, Битола 59, Прилеп 46, Тетово, Велес и Кавадарци по 30, Штип и Струмица  по 29, Гостивар  24, Охрид  20, Кичево 16, Свети Николе 15, Гевгелија 14, Делчево  13, Богданци  9, Неготино  8, Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница по 7, Ресен и Валандово  по 6, Радовиш  5, Берово, Пехчево и Македонска Каменица  по 4, Крушево и Кратово  по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1 .

Регистрирани се 682 оздравени пациенти од: Скопје 285, Кавадарци  57, Прилеп  49, Куманово  45, Битола 31, Гостивар  29, Велес  24, Тетово и Кичево по 20, Неготино 19, Гевгелија  18, Штип 16, Струмица  14, Кочани  10, Валандово 9, Берово  8, Свети Николе 7, Демир Капија 4, Ресен, Пробиштип и Виница по 3, Охрид, Радовиш и Македонски Брод  по 2, Струга и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50, 52, 61, 62, 63, 64 , 64, 68, 74, 75, 77 и 79), по 3 од Куманово (70, 75 и 75) и Охрид (65, 72 и 87), 2 од Прилеп (67 и 80 ) и по 1 починат од Битола (38), Виница (62), Гостивар (83), Дебар (75), Кавадарци (63), Кратово (75), Пробиштип (85), Радовиш (79), Ресен (67), Свети Николе (69) и Тетово (71).

Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите 30 се починати во болнички услови. Пријавени се 7 пациенти кои се починати во тек на месец март.

Направени се 3.988 тестови преку: ИЈЗ 526, ЦЈЗ Скопје  79, ЦЈЗ Битола  69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби 1, Судска медицина  7, лабораторија болница Козле -0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ „8-ми Септември“ 16, Институт за микробиологија 71, МАНУ 129, Жан Митрев 143, Авицена  293, Биотек 323, Систина  247, лабораторија Лаор  548, Синлаб  132, Ремедика  66, Плодност  60, Генеа  3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 1.274.

Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 65.174, активни 9.073, Куманово 8.016, активни 1.280, Прилеп 7.877, активни 999, Тетово 6.889, активни 695, Битола 5.706, активни 1.333, Велес 5.197, активни 772, Гостивар 4.986, активни 484, Кавадарци 4.977, активни 545, Штип 4.731, активни 483, Охрид 4.698, активни 881, Струмица 3.774, активни 582, Струга 2.858, активни 272, Кочани 2.579, активни 324, Кичево 2.338, активни 314, Неготино 2.110, активни 258, Гевгелија 2.108, активни 351, Свети Николе 1.429, активни 156, Крива Паланка 1.178, активни 102, Ресен 1.168, активни 231, Радовиш 1.039, активни 140, Берово 965, активни 77, Делчево 929, активни 100, Дебар 904, активни 63, Пробиштип 754, активни 60, Виница 739, активни 122, Валандово 633, активни 99, Крушево 457, активни 102, Богданци 468, активни 79, Демир Капија 392, активни 43, Демир Хисар 358, активни 57, Кратово 352, активни 26, Македонски Брод 344, активни 34, Пехчево 250, активни 21, Македонска Каменица 224, активни 15, Дојран 132, активни 20.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.