Шкупи од готово направи вресија со Пјуник, водеше 3-1 а на крајот ремизираше

21

Шкупи имаше водство од 3-1 на гостувањето кај Пјуник, но во финишот прими два гола и дозволи домаќинот да извлече реми 3-3 во рамки на првото квалификациско коло од Лигата на Европа.

Пјуник поведе со 1-0 од пенал во 4.минута, но потоа следуваше целосен пресврт на чаирчани. Капитено Муарем Бајрами погоди за 1-1 во 26.минута, а пред крајот на првиот дел Дарко Илиески со глава погоди за водство од 2-1.

По еден час игра, Бајрами повторно погоди од слободен удар за водство од 3-1, а на голот му кумуваше и противничкиот голман со очајна интервенција.

Сепак, скопскиот тим попушти во последните 10 минути, па дозволи два гола во 80-тата и 85-тата минута во својата мрежа и прокоцка сигурна победа.

Реваншот е за седум дена во Скопје на арената „Тодор Проески“.

Пјуник досега три пати играше со македонски екипи во Европа, вкупно шест меча, а ова им беше и седми и беа најблиску до пораз. Арно ама, пак не загубија. Како да има „магија“ врз нашите претставници кога станува збор за пресметките со ерменскиот клуб.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.