Храна која го намалува стресот, но и струкот

51

Кога сме под стрес обично прво што ни доаѓа на ум е сладолед или пијалок, но секако не нешто во стилот на зелена салата без дресинг.

Но, колку и да изгледа примамливо порцијата со масен и солен помфрит, постои подобар избор, кој ќе ви помогне во намалувањето на чувството на нервоза, а притоа нема лошо да влијае на вашата линија.

Еве неколку состојки кои истовремено ќе го намалат стресот, но и вашиот струк.

Авокадо

Преполно со витамин Б, како и масти и влакна. Прави да останете сити долго време.

Чоколадно млеко

Ви се јаде нешто слатко? Одберете го омилениот напиток од вашето детство – чоколадно млеко. Содржи калиум, кој помага да се ублажат мускулните грчеви, што е особено корисно ако се носите со физички стрес. Само водете сметка тоа да биде напиток со малку масти, а во уште подобра варијанта направете сами домашна мешавина со немасно млеко, органско какао и малку кафен шеќер.

Овесна каша

Преполна со влакна од кои ќе бидете сити, а набрзина ќе ви се подигне и нивото на енергија. Овесната каша го поттикнува нивото на серотин, таканаречениот хормон на среќата. Направете каша со немасно млеко, а зачинете го со мед или бадемов путер, за што поубав вкус и хранливи состојки.

Малини

Овошјето е најдобар начин да ја задоволите потребата за слатко, а малините се особено добар избор бидејќи се преполни со антиоксиданси кои го намалуваат стресот, како и витаминот Ц кој го зајакнува имунитетот. Ако се запрашувате што би било идеално да појадувате, одличен предлог се малините помешани со грчки јогурт со ниска масленост.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.