Шефовите на Фејсбук, Амазон, Епл и Гугл на сослушување во САД

42

Шефовите на најголемите технолошки компании Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл ќе присуствуваат на рочиштето во среда од страна на американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат пазарната моќ на тие гиганти.

Четворицата водечки менаџери ќе одговорат на прашањата на конгресмените преку видео-врска за нивниот бизнис, монопол и нелојална конкуренција.

Така, основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, ќе мора да го оправда фактот дека со преземање на Инстаграм и Воцап, Фејсбук стана премногу доминантен во областа на социјалните мрежи.

Шефот на „Епл“, Тим Кук ќе мора да разјасни зошто програмерите на платформи за апликации за мобилни телефони мораат да добиваат од 15 до 30 проценти продажба на „Епл“.

Главниот оперативен директор на „Гугл“, Сундар Пичаи, ќе мора да одговара за монополот на неговата компанија во подрачјето на интернет пребарувачите, додека сопственикот на „Амазон“ Џеф Безос во подрачјето на оналјн продажбата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.