25 C
Skopje
вторник, септември 22, 2020

Силен земјотрес почувствуван во Турција

58

Силен земјотрес денеска ја погодил Турција, се очекуваат извештаи за евентуални жртви и повредени и за направена материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 5 километри , пренесе Ројтерс.

Градоначалникот на Путурга, каде што бил епицентарот на земјотресот за телевицијата ЦНН Турк изјавил дека потресот предизвикал материјална штета, но дека нема извештаи за евентуални повредени или загинати.

Турскиот директорат за вонредни состојби навел дека земјотресот бил со магнитуда од 5,2 степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.