Градоначалник почна да добива плата во криптовалути

65

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“.

На тој начин уште Адамс уште еднаш ја покажа личната поддршка и желба да го направи Њујорк центар за криптовалути.

„Њујорк е центарот на светот и сакаме овој град да биде центар на криптовалути и други финансиски иновации“, рече Адамс.

Откако неодамна беше избран за градоначалник, Адамс препорача криптовалутите и блокчејн технологијата да се учат во училиштата.

Во САД се води жестока битка помеѓу Њујорк и Мајами за статусот крипто престолнина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.