Силен земјотрес го погоди Крит, издадено и предупредување за цунами

Силен земјотрес рано утринава го погоди грчкиот остров Крит, но нема извештаи за штети, јавува Ројтерс.

Земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, соопшти Атинскиот геодинамички институт, а бил почувствуван дури и во Каиро, Египет.

Земјотресот бил на длабочина од 80 километри, соопшти ЕМСЦ.

Издадено е предупредување за цунами и на жителите им беше наредено да се оддалечат од брегот на повисоките места.

Засега нема информации за материјална штета и евентуални повредени.

https://twitter.com/LastQuake/status/1594476607678603264?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1594476854374813703%7Ctwgr%5E2ef1f4669b41cd355cf88de7077e90868fc9025b%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fkurir.mk%2Fsvet%2Fregion%2Fsilen-zemjotres-go-pogodi-krit-izdadeno-predupreduvanje-za-cunami%2F

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.