Унгарија ја совлада Шкотска со гол во 100. минута

Во последното трето коло од групата А на Европското фудбалско првенство, Унгарија во Штутгарт ја победи Шкотска со 1:0 (0:0) и со тоа доби шанса за пласман во осминафиналето, доколку се најде меѓу четирите третопласирани селекции со најдобар скор во групната фаза.

Решавачкиот гол го постигна Кевин Цобот во 100. минута, со што Унгарија со три бода скокна на третото место на табелата. Веројатно ќе биде доволно да се мине, но Унгарците остануваат да чекаат. Ако сакаат да се пробијат, мора да бидат подобри барем од двете преостанати третопласирани репрезентации на првенството. Шкотска е последна со еден бод и заврши со шампионатот.

Целото прво полувреме мина во борбена игра со многу малку шанси. Шкотска се постави така што ги задржа почетните 0:0 и во првите 45 минути не му се закани сериозно на унгарскиот голман Гулачи. Унгарците беа поактивни офанзивно, но и тоа не донесе многу возбудувања пред шкотскиот гол. Во осмата минута се случи првиот малку поопасен напад на Унгарците. Од повеќе од 20 метри Салаи се обиде, но топката беше скротена од Гун.

Шкотска се бранеше со густо поставена и многу организирана одбрана, па на Унгарците им беше многу тешко да стигнат до шеснаесетникот и поизгледни ситуации за шут. Така најмногу се обидуваа Унгарците од далечина и од прекини, но шкотската мрежа остана недопрена во првите 45 минути. Во 32. и 35. минута Унгарија имаше две нови полушанси. Шобошлаи најпрво се обиде од слободен удар, а потоа Салаи со силен удар се обиде со уште еден удар. И двата обиди беа непрецизни.

Единствената вистинска шанса во првото полувреме се случи во 41. минута. Шобошлаи ја префлри топката на подалечната статива. Орбан шутираше со глава и ја погоди рамката од голот. Но и доколку Орбан беше попрецизен, прашање е дали голот ќе беше признаен, бидејќи беше можно да има потенцијална офајд позиција.

Второто полувреме започна на сличен начин како што се одвиваше играта во првото полувреме. Унгарија, сепак, беше за нијанса поагилна, но новиот удар на Салаи на стартот од продолжението не го промени резултатот. Првиот удар шкотските фудбалери го имаа во 53. минута. Че Адамс повлече и шутираше од 18 метри, но над голот. Тоа беше поттик за Шкотите, кои конечно изгледаа конкретно во таа фаза од натпреварот, но вистинските шанси сепак беа ретки.

Во 64. минута Дардаи направи обид за Унгарците, а само неколку минути подоцна со главите се судрија шкотскиот голман Гун и унгарскиот репрезентативец Варга. Вториот во тој судар го извлече подебелиот крај, а по подолг период на укажување помош на самиот терен, унгарскиот играч беше изнесен од теренот на носилки.

Иако ремито не одговараше на ниту една од овие две репрезентации, особено на Унгарија, која автоматски испаѓапе од турнирот, дури и ако Шкотите тешко со бод ќе профитираа и ќе продолжат како една од четирите најдобри третопласирани репрезентации, нивната решителност не се покажа ниту во финишто.

Мирно беше до 90. минута, кога Унгарците ја создадоа можеби најдобрата шанса досега на дуелот. Шефер влезе во шеснаесетникот и упати удар кон поблискиот агол, но Ган одбрани. Требаше да се оди во судиското надополнување за да започне лудилото на тревникот, па најпрвин се закани Шобошлаи, додека во 92. минута се тресеше шкотскиот гол. Цобот шутираше, но остана на сантиметри од голот.

Во последните минути и двате екипи се растрчаа а одлуката беше донесена во 100. минута. Унгарците направија контранапад во кој Салаи ја врати топката назад, а Цобот на крајот ја погоди мрежата на Шкотите.