Ја минавме илјадарката на заболени од коронавирус, половина се од Скопје, 12 починати

91

Бројката на новозаболени од ковид 19 стана четирицифрена. Во изминатово деноноќие регистрирани се 1085 новозаболени од 3294 тестирања.

Во Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.

Починаа 12 луѓе. Еден од нив е 27-годишен пациент од Куманово. Другите се на возраст од 49 до 84 години. Сите починале во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-21, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-18, Гостивар-6, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-10, Неготино-5.

Бројот на активни случаи изнесува 9847. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 13621, активни 4584
 • Куманово 2313, активни 439
 • Дебар 345, активни 67
 • Штип 1683, активни 281
 • Прилеп 1349, активни 494
 • Тетово 2198, активни 547
 • Струга 833, активни 115
 • Велес 772, активни 380
 • Битола 698, активни 279
 • Охрид 715, активни 250
 • Кавадарци 512, активни 211
 • Гостивар 1216, активни 213
 • Гевгелија 399, активни 192 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 66 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 956, активни 553
 • Крива Паланка 242, активни 92
 • Радовиш 239, активни 83
 • Крушево 30, активни 9
 • Кочани 718, активни 229
 • Пробиштип 203, активни 67
 • Демир Хисар 84, активни 18
 • Македонски Брод 105, активни 9
 • Пехчево 60, активни 8
 • Берово 211, активни 50
 • Валандово 108, активни 42
 • Виница 181, активни 70
 • Делчево 256, активни 125 (64 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 54, активни 24
 • Свети Николе 486, активни 90
 • Кичево 579, активни 179
 • Ресен 248, активни 64
 • Неготино 158, активни 83 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска

 • Чаир – 233
 • Гази Баба – 671
 • Аеродром – 788
 • Карпош – 682
 • Центар – 592
 • Кисела Вода – 588
 • Ѓорче Петров – 388
 • Бутел – 227
 • Шуто Оризари – 48
 • Студеничани – 20
 • Сарај – 35
 • Арачиново -9
 • Илинден – 101
 • Сопиште – 40
 • Чучер Сандево – 24
 • Петровец –30
 • Зелениково -16
 • Странец – 41
 • Нераспределен- 105

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.