Абас: Единственото решение за Појасот Газа е да се стави крај на израелската окупација на Палестина

Palestinian President Mahmoud Abbas is received on his arrival at the Bole International Airport ahead of the 28th Ordinary Session of the Assembly of the Heads of State and the Government of the African Union in Ethiopia's capital Addis Ababa, January 29, 2017. REUTERS/Tiksa Negeri - RC1C1F47DD80

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека единственото политичко решение за деескалација на конфликтот во регионот на Појасот Газа е „крај на израелската окупација на Палестина“.

Тој во телефонски разговор со алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун рече дека е неопходно да се работи со сите страни за да се запре агресијата на Израел.

„Воспоставувањето безбедност и мир во регионот бара прекин на окупацијата на земјата на Палестина, со Ерусалим како главен град“, рече Абас.