Џабров: Конфликтот помеѓу САД и Иран може да доведе до нуклеарна војна

Рускиот пратеник Владимир Џабров, по иранскиот напад врз воените бази со американски војници во Ирак, предупреди дека конфликтот помеѓу САД и Иран може да доведе до нуклеарна војна.

– Реципрочните напади на САД и Иран може да доведат до сеопшта војна во регионот. ако Вашингтон оценува дека може да ги постигне своите цели, тогаш постои опасност од нуклеарна војна, истакна Џабров.

Тој додаде дека во спречувањето на понатамошната ескалација на судирите на Блискиот Исток треба да се вклучи Советот за безбедност на Обединети нации.

Иран истрела повеќе од 22 балистички проектили врз две американски воени бази во Ирак, а иранската Револуционерна гарда презеде одговорност за напад истакнувајќи дека нападите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани.

Пентагон потврди дека ракетите се лансирани од територијата на Иран при што се погодени базите Ал Асад и Ирбил, при што загинаа околу 80 американски војници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.