AC/DC во јуни ќе одржат два концерта во Виена

Австралискиот рок бенд AC/DC ќе настапи на 23-ти и 26-ти јуни на стадионот „Ернст Хапел“ во Виена како дел од турнејата „Power Up“, која групата ја најави во понеделник.

Бендот планираше да одржи вкупно 21 концерт во Европа. „Power Up“ е исто така името на последниот студиски албум на групата, кој беше објавен во 2020 година.

Ова е прва европска турнеја на AC/DC во последните осум години, објавија организаторите. Но, тогаш пејачот Брајан Џонсон мораше да паузира поради здравствени причини, поради што беше заменет со Ексл Роуз од Guns N’ Roses.

Сега Џонсон се враќа зад микрофонот, а со него фановите можат да го очекуваат и Ангус Јанг на гитара. Во бендот моментално се појавуваат Стиви Јанг на ритам гитара и Мет Лауг на тапани. Басистот Клиф Вилијамс нема да настапи, но не се наведуваат причините и сѐ уште не се знае кој ќе го замени.

AC/DC ќе слават годишнина на турнеја, имајќи предвид дека бендот го одржа својот прв концерт на 31-ви декември 1973 година. Билетите за концертите во Виена се достапни од петок, 16-ти февруари.

Групата AC/DC има продадено околу 200 милиони копии од албуми ширум светот за време на нивната кариера, вклучувајќи 70 милиони само во САД. Албумот „Back in Black“ од 1980 година е продаден во околу 50 милиони копии ширум светот, што го прави еден од петте најпродавани албуми во историјата на музиката.