Ахмети задоволен од договорот за коалицирање со Заев

Откако пред јавноста се обрати лидерот на СДСМ, Зоран Заев, збор зеде и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тие ја информираа јавноста дека се договориле за заедничка владина коалиција, откако претходно имаа средба во Клубот на пратеници.

-Со задоволство сакам да ве информиран за постигнатиот договор за заедничка владина коалиција. Потребно е што е можно да ги конституираме институциите за подобра функција, а за потребите на граѓаните. Сигурен сум дека оваа одлука ќе биде поздравена од граѓаните, но и од меѓународниот фактор. Убеден сум дека денеска направивме многу добра работа. Убеден сум дека оваа влада досега ќе биде најуспешна, рече Ахмети.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.