Академик Маџунков со поддршка на иницјативата „За заедничка Македонија“ – двојазичноста значи пропаст на државата

225
манџуков

Ниту еден јазик не може да преживее во двојазичноста или мултијазичноста ако нема матична држава каде што тој јазик се чува и негува, тврди академик Митко Маџунков за Канал 5.

Ги повикува сите политичари да направат симбиоза меѓу националното и етничкото, во спротивно би покажале дека не заслужуваме држава, вели академик Маџунков. А со него попладнево во Струмица разговараше Стојне Митева.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.