Ако авиони полетаат од странски бази и извршат напади против руските сили, и авионите и аеродромите ќе бидат „легитимна цел“

Андреј Картаполов.

Сите аеродроми на кои се наоѓаат украинските борбени авиони Ф-16, без разлика дали се во или надвор од земјата, ќе бидат легитимни цели за руската војска доколку учествуваат во борбени мисии против силите на Москва, изјави претседателот на Комитетот за одбрана на руската Државна Дума, Андреј Картаполов. предупреди.

Коментарите доаѓаат додека Киев се подготвува да ја прими првата испорака на борбени авиони од американско производство од неговите западни поддржувачи, откако украинските пилоти биле обучени да управуваат со нив.

Во изјавата за РИА Новости објавена во понеделникот, Картаполов појасни дека ако Ф-16 „не се користат за нивната намена“ или едноставно се чуваат во складиште во странски воздушни бази со намера да ги пренесат во Украина, каде што ќе летаат од украинските аеродроми, тогаш Русија нема да има претензии против своите „поранешни партнери“ и нема да ги таргетира.

Меѓутоа, ако авионите полетаат од странски бази и извршат летови и напади против руските сили, и борбените авиони и аеродромите на кои се стационирани ќе бидат „легитимни цели“, според Картаполов.

„Што се однесува до нашата способност да ги собориме, можеме да собориме секого, секаде“, вели тој.

Изјавата на Картаполов доаѓа откако началникот на авијацијата на командата на воздухопловните сили на Украина, Сергеј Голубцов, во интервју за Радио Слобода во неделата изјави дека некои од борбените авиони Ф-16 донирани на Киев од Западот ќе бидат стационирани во странски воздушни бази.

Тој објасни дека само дел од авионите ќе бидат стационирани директно на украинска територија, што одговара на бројот на пилоти обучени да управуваат со авионот. Останатите авиони ќе бидат чувани во резерва во „безбедни воздушни бази“ во странство, за да не бидат цел на руската војска.

Голубцов изјави дека досега четири земји се согласиле за пренос на Ф-16 на Украина, и тоа Белгија, Данска, Норвешка и Холандија. Иако не прецизираше точно колку авиони ќе бидат донирани, тој тврдеше дека станува збор за меѓу 30 и 40 авиони, а потенцијално ќе бидат уште повеќе во иднина.

Во меѓувреме, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, исто така, предупреди дека Москва ќе ги сфати испораките на ловци Ф-16 за Украина како нуклеарна закана, имајќи предвид дека авионите долго време се користат како дел од заедничките нуклеарни мисии на блокот предводени од САД.

Во исто време, министерот нагласи дека авионите дизајнирани од САД нема да ја променат ситуацијата на бојното поле, и ќе бидат соборени и уништени како и секое друго странско оружје доставено до Украина.