Aко нема разрешница за „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

356

Ако судот не ја заврши својата работа околу случајот со СЈО и „Рекет“ тогаш ВМРО-ДПМНЕ објави нови сознанија за тој случај, изјави Александар Николоски, во своето денешно гостување во утринската програма на Телевизија „Алфа“.

– СЈО со торбата Луј Витон полна со милион евра одамна е завршена приказната. СЈО фактички и не постои. А, во однос на работите што се случувале таму, а ова што сега го гледаме како судски процес е само врвот на ледената санта. Допрва ќе излегуваат десетици и десетици работи. А, ние оставаме на судот да проба тоа да го истражи и имаме многу сознанија. Доколку го истражи одлично, доколку не, ќе одиме во јавност со тие сознанија, нагласи Николоски.

Додаде дека се надева по 12-ти април Македонија ќе има едно ослободено и релаксирано судство и обвинителство, кои нема да се под дневен политички притисок на врвот на власта.

– Но да се вратам на основната тема во однос на законот за јавно обвинителство добро е да се донесе закон за ЈО затоа што е жива материја, се менуваат работите треба прилагодување итн. Тоа е едно од барањата на земјите членки на ЕУ со цел Македонија да конечно да отпочне преговори за членство со ЕУ. Затоа што Заев ја лажеше јавноста дека е доволно да го смени името и рајските порти ќе се отворат и мед и млеко ќе тече во Македонија. И дека ќе не седнат до Франција и Германија во ЕУ, потсети Николоски.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ појасни дека се’ што ветуваше Заев не е точно и не се оствари.

– Реалноста е друга и за жал сурова. За да станете дел од тој елитен клуб прво треба да се преговара, но за да се почне со преговарање мора да се реши корупцијата и криминалот дома. Бидејќи тој елитен клуб со корумпирани луѓе не сака да си има работа или пак да седнат на иста маса. Нека помислат граѓаните кога беше Зоран Заев премиер, а сега веќе е заминат во историјата кога било кој европски државник го прими во неговиот главен град, праша тој.

Николоски рече дека Зајонот за Јавното обвинителство треба да ги затвори тие прашања и доволно е јасна пораката на комесарот за проширување дека законот треба да се донесе но во соработка помеѓу водечките партии во Собранието, а тоа се ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. И со прифаќање на аргументите односно забелешките на ВМРО-ДПМНЕ. Закон кој што ќе е квалитетен и ќе ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ.

– Но гледаме дека Зоран Заев како претседател на СДСМ се обидува друго да направи, а тоа е да го прескокне ВМРО-ДПМНЕ. Барајќи поддршка од одредени отпаднички структури. Но тоа мислам дека нема да се случи, забележа Николоски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.