Јаков Милатовиќ нов претседател на Црна Гора

Јаков Милатовиќ победи на претседателските избори во Црна Гора во неделата, освојувајќи околу 60 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат и поранешен претседател Мило Ѓукановиќ освои околу 40 отсто, објави ЦЕМИ врз основа на над 80 отсто преброени гласови.

Излезноста на изборите беше 70 отсто од вкупно запишаните околу 550.000 гласачи.

Изборниот ден беше одбележан со мали нерегуларности, а Мило Ѓукановиќ претходно истиот ден изјави дека ќе му честита на противникот доколку победи. По гласањето, Милатовиќ беше сигурен во победата и тврдеше дека во првиот круг разликата била над 70.000 гласови и дека ја сметал за недостижна.

Ѓукановиќ се обидуваше да добие предност од малцинските народи во Црна Гора, пред сѐ Бошњаците и Албанците, кои не излегоа масовно на изборите во првиот круг, а тој сметаше и на поддршката од емиграцијата, чиешто масовно пристигнувањето во Црна Гора е најавено за вториот круг.

Ѓукановиќ беше премиер пет пати (1991-1998, 2003-2006, 2008-2010, 2012-2016), а беше и претседател на земјата од 1998 до 2002 година и беше избран за втор мандат во 2018 година. Неговиот вкупен мандат сега запре на 32 години, со што Ѓукановиќ со евентуална победа на изборите ќе му се доближише до рекордот на престојување во самиот врв на власта на челникот Зимбабве Роберт Мугабе, кој ја водеше африканската земја 40 години. Во Европа, исто така, уште Ѓукановиќ за неколку години се одржуваше подолго на власта отколку белорускиот претседател Александр Лукашенко.

Јаков Милатовиќ е економист, поранешен министер за економски развој во првата влада формирана по парламентарните избори одржани во август 2020 година, на кои Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Ѓукановиќ го загуби мнозинството во парламентот за првпат по три децении.

Својата изборна стратегија Милатовиќ ја базираше на економската реторика и одлуката на владата во која беше министер да ја зголеми минималната плата во Црна Гора од 220 на 450 евра.

Во пресрет на вториот круг Милатовиќ беше поддржан од мнозинството противкандидати од првиот круг на изборите, а пред сз Андрија Мандиќ, лидерот на просрпскиот Демократски фронт, кој доби 19 отсто поддршка и од Алекса Бечиќ од Демократска Црна Гора, која пред две седмици го поддржаа околу 10 отсто од гласачите.

Милатовиќ е третиот претседател на Црна Гора од независноста во 2006 година.

Пред него на таа функција два мандата беше Филип Вујановиќ и еден Мило Ѓукановиќ, двајцата членови на Демократската партија на социјалистите.

Инаугурацијата на Јаков Милатовиќ може да се очекува кон средината на мај.

Два дена пред претседателските избори, Мило Ѓукановиќ го распушти црногорскиот парламент и закажа вонредни парламентарни избори за 11 јуни.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.