Актерите од Балканот тешко можат да добијат улога на вистински Американци – Шербеџија објасни

Славниот Раде Шербеџија е еден од ретките актери од Балканот кој често во Америка снима филмови, оваа година двапати бил во САД, но во интервју за српските новинари во пресрет на неговиот настап во Нови Сад откри зошто актерите од овие простори најчесто добиваат улоги кои не се типични за американското поднебје.

Еве што одговори Шербеџија на прашањето дали е можно актерите од балканските простори да добијат и поинакви улоги:

– Тешко. Зошто? Филмот е вистината. Филмот се стреми да биде вистинит. Не само кога е документарен, туку и кога е игран филм. И не можете да играте вистински Американец во филм, ако не сте вистински Американец. Односно, можеш со некои големи режисери кои не ги прават тие стереотипни филмови, бидејќи Америка е составена од луѓе кои зборуваат англиски како мене. Поради вашиот акцент, колку и да е одличен англискиот, го слушате тој акцент и не сте вистински Американец. Нашиот Беким Фехмиу, кој прв направи голем светски успех, го играше и Рубироса, потоа Португалец, Италијанец… Никогаш Американец. Тоа е одговорот зошто играме странци – изјави Шербеџија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.