Алармантно: Две од три жени имаат сексуални проблеми

71

Во последно време се’ поголем е бројот на припаднички на понежниот пол кои имаат проблеми во креветот. Најмноги ги мчи неможноста да постигнат оргазам, некои од нив во текот на водењето љубов чувствуваат болка, а некои по низа лоши искуства стекнале аверзија кон сексот.

Овие поразителни резултати ги изнеле лекарите од Уролошката клиника во Њу Џерси. Проблемите во сексот стануваат чести и сериозни со годините, освен кога станува збор за неможноста да се постигне оргазмот, на што стареењето не влијае.

„Сексуалната дисфункција може значајно да го намали квалитетот на живот. Жените поради тоа телесно и душено се помалку задоволни, им паѓа самодовербата, а се нарушува и квалитетот на врската. Поради тоа, се препорачува, веднаш штом се почувствуваат потешкотии веднаш да се јават кај својот гинеколог“, објаснува Дебра Фромер, која го спровела ова истражување.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.