Алармантно загаден воздух вечерва во Струмица

Алармантно загадено е вечерва во Струмица, каде се измерени отровни 470 микрограми на кубен метар. Струмичани се гушат, а ништо подобро не е ни во поголемите градови низ Македонија.

Скопје засега е 13-ти најзагаден град во светот на листата на air visual.

Во Тетово, Куманово и Кавадрци, пак, бројките покажуваат над 200 микрограми, многу над дозволениот лимит.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.