Албанскиот Уставен суд пресече: Мета останува претседател – не го прекршил Уставот

28

Илир Мета останува претседател на Албанија откога Уставниот суд ја поништи одлуката на Собранието за разрешување на шефот на државата поради поттикнување насилство и кршење на Уставот.

Од 140 пратеници во албанското собрание, 104, главно од владејачката Социјалистичка партија на премиерот Еди Рама, гласаа во јуни минатата година за разрешување на Мета, но се чекаше конечната одлука на Уставниот суд.

Судот во средата одлучи дека нема прекршување на Уставот и дека Мета може да остане на функцијата до крајот на мандатот во јули кога парламентот ќе избере нов претседател.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.