Алијанса за Албанците со реакција до Заев поради Блерим Беџети и ДУИ

189

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение испрати реакција до јавноста за околу  конфликтот на релација Зоран Заев и Блерим Беџети. Од партијата пишуваат неколку пораки и прашања за премиерот Заев.

-Почитуван премиер, не знаеме која е вистината на изјавата на Блерим Беџети во неговите тврдења дека вие сте побарале помош од него, токму за да влијае за разрешување на Јово Вангеловски.  Веруваме дека ја слушнавте бомбите кои што сами ги објавивте, како тој, заедно со челниците на ВМРО-ДПМНЕ, инсталираа партиски судии и обвинители кои беа во служба на режимот ВМРО-ДУИ. Парадоксално е вие да побарате негова помош и на ДУИ за да го реформирате правосудниот систем, токму од оние кои ја доведоа правдата во мизерна состојба, без трунка доверба и кредибилитет, се истакнува во реакцијата на Алијанса за Албанците.

Понатаму од партијата му забележуваат на Заев за односот со ДУИ.

-ДУИ продолжува да ги брани сите функционери на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините блиски луѓе, што не тера да сфатиме дека оваа коалиција е сè уште жива, исто како што беше некогаш  кои не дозволија да му се одземе мандатот на Трајко Велјановски за случајот 27-ми Април, исто како и пред неколку дена кога не дозволија да биде разрешен претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. Премиеру, вие имавте прилика да создадете услови функционерите на ДУИ вклучени во корупција и организиран криминал, заедно со партиските судии и обвинители, да дадат отчет за нивното минато, но вие тоа не го сторивте. вие ги амнестирате, а потоа барате помош од нив, и да не не чуди ако сте станале исти како нив, се наведува во реакцијата на Алијансата за Албанците.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.