Спорт

Алкалоид извојува значајна победа против Аве Нови Бор

Алкалоид извојува значајна победа против Аве Нови Бор
Алкалоид и во четвртото коло славеше победа - совладан е Аве Нови Бор од Чешка

Во четвртото коло од Европскиот клупски куп што се игра во Скопје, екипата на ШК “Алкалоид” извојува значајна победа совладувајќи го “Аве Нови Бор” од Чешка, Европски Шампион од 2013 година и вицешампион за ланската 2014 година!

Дека се работеше за две изедначени екипи потврдија петте реми завршници кои се случија по долга борба и 4 часа игра. Иванчук (против Војташек) и Јаковенко (против Харикришна) со бели фигури изградија поизгледни позиции. Истовремено Томашевски и Криворучко беа во блага дефанзива. Сите тие позиции, вклучувајќи ја изедначената партијата на Андреикин, не го отворија резултатот.

Кинескиот шахист Јангји Ју по речиси 6 часа и одиграни 85 потега, ја донесе победата за ШК “Алкалоид”. Во динамична “сицилијанска партија”, Ју го диктираше темпото и одржуваше напната позиција и во далечната дамска завршница успеа да ги искористи последните ресурси во борбата за цел поен. Во тој момент резултатот во мечот беше 2,5:2,5 и конечниот исход зависеше од таа партија. Драмата на мечот се решаваше во ситуација кога двата противници имаа преостанато помалку од 2 минути за завршување на партијата. Ју успеа да најде скриена комбинација со која премина во добиена завршница крал и пешак против крал.

Со тоа екипата на ШК “Алкалоид”, по 4 одиграни кола и освоени максимален број победи, се наоѓа на делба на првото место заедно со фаворизираните Сокар од Азербејџан и Сибир од Русија. Жрепката сакаше во петтото коло да се сретнат Сибир и Сокар, додека Алкалоид ќе има подеднакво напорна задача против Објетиво Рисарчименто Падова од Италија, екипа што е предводена од Хикару Накамура, вториот играч според ФИДЕ-рејтингот веднаш зад светскиот првак Магнус Карлсен.

Дмитри Андрејкин и Јангјуи Ју се најуспешните шахисти на Алкалоид со по 3,5 бода од четири партии и се наоѓаат на делба на првото место каде што има вкупно 14 шахисти со идентично постигнување по одиграните четири кола. Обајцата се водечки и во конкуренција за најдобри играчи според освоените поени, и тоа Андрејкин на четврта и Ју на шеста табла.