Аматерите од Луксембург го елиминираа Глазгов Ренџерс во Лига Европа

104

Екипата на Прогрес Нидеркорн од Луксембург направи големо изненадување откако синоќа во реваншот од првото квалификациско коло од Лига Европа го елиминира повеќекратниот шкотски првак Глазгов Ренџерс. Во реваншот резултатот беше 2:0, а на првиот дуел Глазгов Ренџерс победи со 1:0 и вкупниот резултат е 2:1 за Прогрес.

На вториот натпревар одигран вчера Балзан од Малта и Видетон од Унгарија одиграа нерешено 3:3, а Видеотон со вкупен резултат 5:3 се пласира во следната рунда.

Сите други реванш дуели од првото квалификациско коло се играат утре, кога ќе настапат и македонските екипи: Работнички, Пелистер и Шкендија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.