Американците го убија најопасниот терорист на светот?

81

Се верува дека во текот на гранатирањето на Сирија е убиен Мухсин ал-Фадли, лидерот на терористичката организација “Корасан“, за која САД тврдат дека е поголема закана и од Исламската држава.

„Веруваме дека е мртов“ – стои во соопштението на официјалните лица од САД не наведувајќи повеќе детали.

Мухсин ал-Фадли, имал само 19 години кога Ал-Каеда ги изврши нападите во Њу Јорк 2001. година.

“Корасан” во Сирија е блиска до Ал-Нусра, огранизација од која пред повеќе од година се издвои Исламската држава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.