Американец застрелал деца кои го гаѓале со снежни топки

39

Американската полиција од вторникот трага по маж кој пукал во две деца, коишто со снежни топки го погодиле неговиот автомобил и ги ранил.

Дванаесетгодишно девојче и тринеесетгодишно момче биле во група малди кои во вторникот гаѓале автомобили на улица во Милвоки, град со околу 600.000 жители, на северот од САД.

„Една грутка погодила бела ѕојота (…) и возачот запукал врз групата деца, погодувајќи ги двете жртви“, соопштија локалните власти, додавајќи дека животот не е им е загрозен.снежни малолетниПодатоците на организацијата Gun Violence Archive покажуваат дека најмалку 500 луѓе во САД се ранети од истрли од огнено оружје од почетокот на 2020 година.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.