Американската гранична патрола нема да ја отстрани бодликавата жица поставена од Тексас

Федералните власти не планираат да ја демонтираат жицата што ја постави Тексас на дел од границата меѓу САД и Мексико, објави Фокс њуз, цитирајќи висок претставник на Царинската управа и граничната заштита (ЦБП).

Веста доаѓа откако во петокот истече рокот од Одделот за домашна безбедност (DHS) за Тексас да ги „отстрани сите пречки“ за пристап до паркот Шелби во Игл Пас.

„Граничната патрола не планира да ја отстрани инфраструктурата поставена од Тексас долж границата“, рече официјалниот претставник. „Нашата позиција останува иста. Ако треба да пристапиме до област за одговор при итен случај, ќе го сториме тоа. Кога тоа ќе се случи, ќе се координираме со Тексас DPS [Одделот за јавна безбедност] и TMD [Воениот оддел на Тексас]“.

Тензиите меѓу Белата куќа и Тексас во врска со имиграцијата се интензивираа во понеделникот кога Врховниот суд донесе одлука дека федералната влада може да ја симне жицата за концерти што ја подигна гувернерот на Тексас, Грег Абот, за да ги спречи илегалните гранични премини.

Абот го обвинува претседателот Џо Бајден дека одбива да го спроведе законот за имиграција и го опиша напливот на мигранти кои се обидуваат да ја преминат границата како „инвазија“.

„Тексас ќе продолжи да го користи своето уставно право да ја заштити и брани нашата јужна граница“, напиша Абот на X (поранешен Твитер) во петокот. „Во отсуство на претседателот Бајден, ние ќе ја држиме линијата за да ги задржиме Тексашаните и Американците  безбедни“.

Во отвореното писмо објавено во четвртокот, 25 републикански гувернери го поддржаа Абот велејќи дека федералната влада „го нападнала и го тужела Тексас затоа што се засилила за да ги заштити американските граѓани од историските нивоа на илегални имигранти, смртоносните дроги како фентанил и терористите кои влегуваат во нашата земја“.

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер ги опиша постапките на Абот како „политички трик“ и го обвини дека создал „опасна ситуација“ на границата. Гувернерот ја спречува граничната патрола да го направи она што „им треба за да спасат животи“, им рече таа на новинарите оваа недела.